/ Getuigenissen / Leercoach in de kijker | In bedrijfsorganisatie praten ze niet over ondernemen, ze doen het

Leercoach in de kijker | In bedrijfsorganisatie praten ze niet over ondernemen, ze doen het

1 dag geleden in Getuigenissen

In deze getuigenissen

In de richting bedrijfsorganisatie aan ZAVO leren zesdejaars niet alleen hoe een bedrijf werkt — ze ondervinden het ook aan den lijve. Dankzij de Mini-onderneming stappen ze uit de theorie en in een onderneming die ze van A tot Z zelf opzetten en uitbaten. Leerkracht Jeroen Smagghe begeleidt het project al vijftien jaar, en is nog steeds verrast door de leerwinst die eruit voortvloeit. 

Getuigenis delen
Teaser image

Leren ondernemen door het écht te doen

De leerlingen van Jeroen Smagghe leren ondernemen op een manier die je uit geen enkel handboek haalt. “Het traject confronteert hen met de realiteit van ondernemen,” vertelt hij. “Ze denken in het begin vaak dat een mini-onderneming gewoon betekent: iets kiezen, verkopen en klaar. Maar al snel merken ze dat klanten andere verwachtingen hebben, dat samenwerking niet vanzelf gaat en dat een idee op papier vaak niet werkt in de praktijk.”

Die wake-upcall zorgt net voor leermomenten. Leerlingen herwerken hun producten, passen hun strategie aan en leren onderhandelen met elkaar. “Soms botsen ze echt, en dat is oké. Ze leren dan hoe ze moeten overleggen, toegeven of overtuigen."

Jeroen Smagghe
Jeroen Smagghe
Leerkracht

Ze leren plannen, communiceren, verantwoordelijkheid opnemen — en dat alles in een realistische context.

Van twijfelende starter naar trotse ondernemer

Doorheen het jaar merkt Jeroen hoe leerlingen groeien — niet alleen in kennis, maar ook in zelfvertrouwen. “Ze starten vaak onzeker. Maar door het traject worden ze zelfstandiger, durven ze meer en voelen ze trots.”

Een mooi moment is telkens de aandeelhoudersvergadering, die de leerlingen zelf organiseren als een echt evenement. “Dat moment is vaak een eyeopener: ze ontdekken wat er allemaal bij komt kijken."

Sommige leerlingen komen zelfs jaren later nog terug met positieve herinneringen. “Dat is voor mij het ultieme teken dat Mini-onderneming impact heeft.”

De juiste balans zoeken tussen structuur en vrijheid

Jeroen begeleidt meerdere Mini’s tegelijk, en dat is niet altijd eenvoudig. “Idealiter begeleid je als leerkracht één onderneming per groep, maar dat is praktisch niet haalbaar bij ons. Als je alles in één grote groep steekt, krijg je te veel ‘meelifters’. Als je er te veel kleintjes maakt, stijgt de werkdruk. Het blijft elk jaar zoeken naar de juiste balans.”

Jeroen Smagghe
Jeroen Smagghe
Tip voor starters

Probeer niet alles zelf te regelen. Laat je leerlingen zélf aan de slag gaan. Jij bent hun coach

Verankerd in de lessen én daarbuiten

Binnen de richting Bedrijfsorganisatie krijgen de leerlingen van ZAVO wekelijks twee lesuren om aan hun Mini-onderneming te werken. Maar het project stopt daar niet. “Van hen wordt ook verwacht dat ze buiten de gewone lesuren engagement tonen,” zegt Jeroen. “Ze organiseren hun aandeelhoudersvergadering, staan op de kerstmarkt en nemen actief deel aan de opendeurdag.”

Dat vraagt organisatie en inzet, maar het levert ook veel op. Toch blijft het, zelfs na vijftien jaar, telkens opnieuw een zoektocht. “Elke groep is anders. Elk schooljaar is een work in progress."

Een veilige plek om te falen (en dus te leren)

Voor Jeroen is de samenwerking met Vlajo vooral waardevol omdat het een gestructureerde en betrouwbare omkadering biedt.

Dat betekent niet dat hij alles loslaat, integendeel. “Je moet goed blijven opvolgen wat er gebeurt in elke onderneming. Maar het helpt enorm dat je als leercoach niet alles zelf moet uitvinden.”

Ook de bereikbaarheid van het Vlajo team is volgens Jeroen een grote troef. “Je stelt een vraag en krijgt snel een duidelijk antwoord. Dat is goud waard — zeker als je met meerdere groepen werkt.”

Jeroen Smagghe
Jeroen Smagghe
Leerkracht bedrijfsorganisatie

Alle materialen zijn voorzien, verzekeringen zijn geregeld, en als coach kan je steeds terecht bij Vlajo voor ondersteuning.

Wie is Jeroen Smagghe?

Jeroen Smagghe geeft les in bedrijfsorganisatie aan ZAVO en begeleidt al 15 jaar Mini-ondernemingen. Hij gelooft sterk in het principe van leren door te doen. Via het Mini-traject ontdekken zijn leerlingen niet alleen hoe een bedrijf werkt, maar ook hoe ze zélf kunnen groeien als jonge ondernemers.

Wil jij net als Jeroen je leerlingen écht laten ervaren wat ondernemen is?
Laat hen hun eigen zaak opstarten binnen een veilige, begeleide omgeving.
👉 👉 Ontdek alles op hier

1 dag geleden in Getuigenissen